Przekąska o smaku wasabi

Czasami mamy ochotę potorturować nasze kubki smakowe ostrą przekąską o smaku wasabi, czyli japońskiego chrzanu.

Chipsy zostały od razu wyeliminowane, więc raz od wielkiego dzwonu kupujemy japońskie chrupki ryżowe lub prażony groszek w polewie o smaku wasabi (ten to ze 2 razy w życiu jedliśmy…).

Chrupki są zrobione z ryżu i przypraw (sos sojowy, wasabi, cukier) z dodatkami, z których najgorszym jest ten wściekle zielony barwnik. Na szczęście producent napisał ostrzeżenie na opakowaniu: Barwnik E102 – UWAGA – może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci. Dzieci z ADHD powinny unikać, jak ognia (przyp. EvE).

Kliknij w zdjęcie, powiększy się

Chrupki ryżowe nie mają więc tłuszczu – co wyszczególniono na przodzie opakowania (a jak i tłuszczu, to cholesterolu. A ta znikoma ilość tłuszczu jest pochodzenia roślinnego, czyli cholesterolu się tam nie uświadczy). W 65g paczce jest 245 kcal = 4,55g białka + 55,25g węglowodanów + 0,65g tłuszczu (mniej, niż w chipsach solonych – energii i tłuszczu, a więcej – białka i węglowodanów).

Kliknij w zdjęcie, powiększy się

Chrupki ryżowe są ostre – mogą powodować czasami mniejszy, czasami większy ślinotok;) Daje się je pogryźć bez problemów.

Groszek wasabi ma dużo gorszy skład, niż chrupki ryżowe. Poza około 60% zawartością groszku w opakowaniu jest też mąka, olej palmowy (najgorszy na świecie tłuszcz o dużych właściwościach podnoszenia stężenia złego LDL-cholesterolu we krwi – miażdżocha czycha!), przyprawy i te nieszczęsne zielone barwniki. W 65g groszku (obliczyłam w tej ilości, żeby łatwo było porównać z wartością odżywczą chrupek ryżowych wasabi) jest 276 kcal = 11g białka + 44g węglowodanów + 6,6g tłuszczu. Większa zawartość białka wcale nie przemawia za ich kupnem – białka w diecie Polaków jest pod dostatkiem, a dodatkowy dowóz tłuszczu, może bardzo zaszkodzić…

Groszek jest twardy i ostrością przebija chrupki ryżowe. Nawet zjedzenie kilku wykręca…

Paczka chrupek ryżowych (65g) kosztuje 4-6 pln. Można spotkać w dziale z żywnością orientalną. Wystarcza na 2 osoby.

Średnia puszka groszku (140g) to koszt 10-12 pln.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s