Orzeszki sojowe

Przyszedł czas na polski produkt o nazwie Dobra kaloria – Orzeszki sojowe.

Orzeszki sojowe to raczej dziwna nazwa dla prażonej soi (prażonej w gorącym powietrzu, a nie tłuszczu). Bo jaki związek ma soja z orzechami? Chwyt marketingowy? Przez skojarzenie z podjadaniem orzechów (bo soi samej w sobie raczej się nie podjada)?

Dobra kaloria już lepiej – dobra, bo poza kaloriami prażona soja dostarcza naszemu organizmowi ważnych składników odżywczych: białka, błonnika, żelaza, magnezu czy witaminy E.

Jak dla mnie – dobra przekąska, bo rozszerza asortyment zdrowych przekąsek takich, jak orzechy, migdały, pestki, suszone owoce, naturalne chipsy – crispy natural. Poza zajadaniem się soją prosto z paczki, można zapewne wykorzystać ją w kuchni – myślałam o sałatkach lub deserach, ale jeszcze nie próbowałam.

Prażona soja chrupie. Jest dość twarda i świetnie się ją gryzie (w przypadku aparatów ortodontycznych raczej odradzam). Uwaga, jak zje się jej zbyt dużo, to zapycha – warto mieć wodę pod ręką;) Smak ma naturalny – bez soli, ziół, przypraw. Mi odpowiada taka klasyka gatunku. Uwaga osoby z alergiami (sezam, zboża, oczywiście soja) lub chore na celiakię nie powinny jej spożywać!

W 100g (czyli więcej niż zawiera paczka) prażona soja ma 467 kcal, czyli mniej (czyli jest to pozytyw), niż w orzechach: arachidowych = 560 kcal, pistacjowych = 589 kcal, laskowych = 640 kcal, włoskich = 645 kcal. Mniej też niż w pestkach dyni (556 kcal) i słonecznika (561 kcal). Natomiast ma więcej (kolejny duży pozytyw) błonnika (10g vs od 5,3g w pestkach dyni, do 8,9g w orzechach arachidowych), żelaza (8mg, ale więcej żelaza mają pestki dyni – prawie dwukrotnie więcej) i magnezu (220mg, ale więcej magnezu mają pestki dyni i słonecznika). Mniej (to minus, ale nie wszystko można mieć…), niż orzechy i pestki witaminy E (7mg vs 38mg w orzechach laskowych, 26-27mg w pestkach dyni i słonecznika, 9mg w orzechach arachidowych, wyjątek – orzechy pistacjowe 5,2mg, orzechy włoskie 2,6mg).

Kliknij w zdjęcie, powiększy się

Wyprodukowana z soi niemodyfikowanej genetycznie (bez GMO). Można ją znaleźć w różnych sklepach na pułkach ze zdrową żywnością (widziałam nawet w Rossmannie, ale cena tam jest wyższa od tej w Piotrze i Pawle!). Cena około 4-5 pln.

W ogólnej ocenie stawiam 5!

2 thoughts on “Orzeszki sojowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s